Historia
MINI SUPERLIGA - NOWY PROJEKT WSCHODZĄCY BIAŁYSTOK SUPERLIGI
- Szczegóły
- Kategoria: Pliki do pobrania
- Super User
- Odsłony: 847
Polska Superliga Tenisa Stołowego, we współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym oraz PZTS, jest pomysłodawcą ciekawego projektu o nazwie Mini Superliga.
Dzięki zaangażowaniu organizatorów młodzi ludzie, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, będą mogli nie tylko rozwijać sportowe pasje, ale również zadbać o kondycję i zdrowie.
Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby tenis stołowy nie był postrzegany wyłącznie jako sport świetlicowy. W Polsce dyscyplina ma bardzo silne tradycje. Wystarczy wspomnieć sukcesy takich zawodników jak Andrzej Grubba czy Leszek Kucharski. Obecnie najlepsi tenisiści grają w drużynach wchodzących w skład Wschodzący Białystok Superligi. Jak mówi Michał Napierała, trener Carbo-Koks Polonii Bytom: „Aby zawodnik mógł starać się o grę w najwyższej lidze, musi trenować już od najmłodszych lat.” Mini Superliga dla wielu młodych ludzi będzie pierwszym krokiem do profesjonalnej sportowej kariery. Nazwa projektu jest nawiązaniem do zawodowej Polskiej Superligi Tenisa Stołowego. Jak na ten pomysł zareagowały szkoły? „Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem. Szkolny Związek Sportowy zrzesza nauczycieli, którzy chętnie działają na rzecz zdrowia i aktywności fizycznej uczniów. To oni mają bezpośredni kontakt z młodzieżą i wiedzą czy taki projekt ma szansę na powodzenie. Okazało się, że tak .Zarówno gimnazjaliści jak i ich młodsi koledzy z entuzjazmem odnieśli się do Mini Superligi.” - mówi Dariusz Szumacher, prezes Polskiej Superligi Tenisa Stołowego oraz pomysłodawca projektu.
Tenis stołowy to jedna z nielicznych dyscyplin, która może sprawdzić się w tak dużym przedsięwzięciu. Dlaczego? Ten temat w książce pt. „Integralny Tenis Stołowy” poruszył wieloletni instruktor Jerzy Grycan. Popularny ping-pong, bardziej niż inne dyscypliny zwiększa wytrzymałość, poprawia zwinność i koordynację. Pozwala również podnieść poziom koncentracji – a to zaprocentuje podczas nauki. Ponadto w tenisa stołowego mogą grać wszyscy, chłopcy, dziewczynki, osoby pełno- i niepełnosprawne. To jedna z nielicznych dyscyplin, w których są organizowane mistrzostwa we wszystkich możliwych konfiguracjach: solowe, deblowe, mieszane. Ambasadorką Mini Superligi została Natalia Partyka – 3-krotka mistrzyni olimpijska, reprezentantka kadry narodowej seniorek. „Zaprosiliśmy do współpracy Natalię Partykę, nie tylko ze względu na jej osiągnięcia. To bardzo sympatyczna osoba z pozytywnym nastawieniem. Myślę, że może być wzorem dla młodzieży i motywować ich do działania. Niepełnosprawność nie przeszkodziła jej zrealizować cel bycia najlepszą polską zawodniczką” . - dodaje prezes Polskiej Superligi Tenisa Stołowego.
Dzięki współpracy, która nawiązała się między przedstawicielami Polskiej Superligi Tenisa Stołowego a Szkolnym Związkiem Sportowym, możliwa jest pomoc dzieciom, które być może ping-pongiem będą zajmowały się zawodowo. Projekt objął swoim zasięgiem całą Polskę. W Mini Superlidze wyszczególnione zostały kategorie zależne od wieku i płci zawodnika. 3-4 osobowe drużyny będą rozgrywały mecze początkowo na szczeblu regionalnym, następnie wojewódzkim, a finaliści – krajowym .A jest o co walczyć. Najlepsi zawodnicy w każdej z kategorii będą mieli przedsmak tego czego mogą się spodziewać jako zawodowcy – wyjadą na profesjonalnie prowadzone zgrupowanie. Wszyscy uczestnicy projektu, jak również opiekunowie, dostaną nagrody od organizatorów. Dla zwycięzców przewidziane są też dodatkowe nagrody rzeczowe.
Projekt Mini Superliga na pewno zwróci uwagę dzieci i młodzieży na tenis stołowy jako sport zawodowy. Być może wśród uczestników jest przyszły mistrz świata? Zachęcamy do śledzenia rozgrywek Mini Superligi.