prev
 • 08 Lut 2024 17:00
  Raport
 • 10 Lut 2024 17:00
  Raport
 • 17 Mar 2024 15:00
  Raport
 • 19 Mar 2024 17:00
  Raport
 • 05 Kwi 2024 18:00
  Raport
 • 19 Kwi 2024 18:10
  Raport
 • 21 Kwi 2024 16:00
  Raport
 • 28 Maj 2024 16:00
  Raport
 • 31 Maj 2024 18:00
  Raport
next

Akademia tenisa

Tenisiści stołowi stanowią jedną z najstarszych sekcji Klubu Sportowego "Silesia" Miechowice, którego powstanie datuje się na rok 1912.

Utworzenie samej sekcji sięga roku 1947, kiedy to najpierw przy "Sparcie" Miechowice, a pózniej Energetycznym Klubie Sportowym tenisiści stołowi rozpoczęli rozwijanie swojej działalności.
Po fuzji miechowickich klubów pod wieloletnim kierownictwem Ryszarda Potempy, człowieka wyjątkowo oddanemu temu sportowi, tenisiści stołowi występowali w rozgrywkach już w barwach "Silesii".

Początkowo trzon zespołu stanowili - Janusz Borek, Edward Lalik, Leszek Serednicki, Teodor Bonk oraz najlepszy na przestrzeni wielu lat, imponujący techniką, refleksem i nieustępliwością Piotr Jendrusz. Następnie do zespołu doszli Małgorzata Serafin, Krystyna Choroszewska i Wiktor Serednicki, a pózniej Janusz Dłubis i Wojciech Prochowski. W latach 50-tych w Bytomiu istniało wiele sekcji tenisa stołowego jak: "Polonia", "Kolejarz", "Start", "Łagiewniki", "Linodrut" i inne, wśród których "Silesia" osiągnęła najcenniejsze wyniki. Prowadzona już w latach pózniejszych praca z młodzieżą pozwoliła na wyszkolenie tak znakomicie i inteligentnie grającego zawodnika jak Robert Mańkowski czy braci Flaków, Piotra Slodczyka, Czodrowskiego i obecnego trenera "Silesii" - Michała Napierałę.

W roku 1968 jeszcze pod kierownictwem Ryszarda Potempy zaspół w składzie: Małgorzata Serafin, Piotr Jendrusz, Edward Lalik i Leszek Serednicki awansował po raz pierwszy do ligi międzywojewódzkiej, która w tym czasie była odpowiednikiem II ligi państwowej.

Reorganizacja jaka nastąpiła w klubie spowodowała ośmioletnie zawieszenie działalności sekcji tenisa stołowego. W roku 1990 z inicjatywy dyrektora kopalni Edwarda Markowskiego do reaktywowania sekcji tenisa stołowego zobowiązano Waldemara Holwka oraz Michała Napierałę, którzy dzięki nakładowi własnych sił i zaangażowaniu pozostałych byłych zawodników przystosowali halę znajdującą się nad wymiennikownią PEC-u przy ul. Energetyki dla celów sportowych.

Dzięki wzmocnieniu zespołu zawodnikami z AZS Gliwice, Wawelu Wirek i innych (M. Pierończyk, A. Frankowski, R. Kostępski, a pózniej G. Iwaniuk i B. Kwodawski) można było myśleć o dalszych sukcesach. Od tego momentu rozpoczęła się wspinaczka zespołu z sezonu na sezon, zakończona w roku 2000 awansem do II ligi, a w 2003 do ligi I-szej.

Olbrzymim osobistym osiągnięciem Michała Napierały, graniczącym nieomal z cudem jest otwarcie pięknej, dużej hali sportowej przy ul. Nickla w budynku dawnej wymiennikowni PEC, które spowodowało duży wzrost zainteresowania młodzieży tenisem stołowym w Miechowicach.

Opracował: Leszek Serednicki uczestnik rozgrywek tenisa stołowego w barwach "Silesii" od 1957 roku.

od lewej:
- Leszek Serednicki - były zawodnik
- Janusz Borek -
były zawodnik
- Edward Lalik - były zawodnik

 

 

 

 

od lewej:
- Emil Skupiński - wieloletni Prezes Silesii Miechowice
- Józef Woźnica - długoletni trener, ojciec dziewięciokrotnego Mistrza Polski w tenisie stołowym, Wiktora Woźnicy
- Edward Lalik - zawodnik
- Ryszard Potempa - wieloletni kierownik sekcji
- Piotr Jendrusz - zawodnik, przez wiele lat I rakieta w klubie
- Leszek Serednicki - zawodnik
- Janusz Dubis - zawodnik
- Erwin Kusz - wieloletni sekretarz klubu

 

Blog

Polonia TV

Galeria

Polska Superliga Tenisa Stołowego. All rights reserved.